یکی از اصول اساسی در اسباب کشی که بسیار هم مهم است نحوه جا به جایی و بسته‌بندی فرش‌ها در اسباب کشی است. شاید در نگاه اول کار بسته بندی فرش کاری راحت و ساده باشد که  با خود می‌گویید فرش را لول می‌کنم و کار تمام ! اما کاملا در اشتباه هستید با این کار فرشتان را خراب می‌کنید ممکن است فرشتان هدیه‌ایی ارزشمند باشد که این خسارت دیگر با پول هم قابل جبران نمی‌باشد. جا به جایی و بسته بندی فرش دارای روش‌های خاصی است که باید طبق این روش خاص فرش‌ها را بسته بندی و در نهایت جا به جا کنیم ،  ناگفته نماند در بسیاری از مواقع تفاوت قالی و فرش را نمی‌دانیم و همه را به یک نوع می‌دانیم.
تفاوت کلی که بین فرش و قالی وجود دارد دستباف بود و ماشینی بودن آن است که قالی ، همان محصولی است که دستباف است اما فرش‌ها در بیش‌تر مواقع در کارخانه‌های فرش بافی تهیه می‌شوند. جالب است بدانید که تهیه فرش‌های ماشینی در دهه 1350 شمسی در ایران شروع شده است و هنوز این کارخانه‌ها پابرجاست و کار فرش بافی ادامه دارد.برای آشنای کامل با روش‌های حمل و بسته بندی فرش با ما همراه باشید.

جا به جایی و بسته‌بندی فرش‌ها ، جا به جایی و بسته‌بندی فرش‌

جا به جایی و بسته‌بندی فرش‌ها

وسایل مورد نیاز جا به جایی و بسته‌بندی فرش‌ها در اسباب کشی

در مرحله ابتدایی باید فرش را جمع کنیم پس نیاز به یک سری وسایل داریم در ابتدا فرش را باید با دقت و صحیح لول کنیم سپس باید با کمربند مخصوص فرشی که لوله شده است را ببندیم که این کمربند گران است و همین خرید آن را سخت کرده است.

مراحل بسته بندی فرش

یکی از مهم‌ترین مراحل مرحله بسته بندی و جا به جایی فرش است که باید مراحل مختلفی را طی کنیم :

مرحله اول :

در ابتدا فرش باید کاملا تمیز باشد حتی اگر نیاز به شستشو دارد آن را بشویید تا اینکه کاملا تمیز ، تمیز شود حتی اگر نمی‌توانید فرش را بشویید آن را در ابتدا جارو کنید سپس به مدت چند ساعت در آفتاب قرار دهید اینکار باعث می‌شود تمام آلودگی‌های فرش از بین برود.

مرحله دوم جا به جایی و بسته‌بندی فرش‌ها

تمامی فرش‌ها دارای الیاف هستند که این الیاف‌ها مسیری خاص را طی می‌کنند که باید راه این شیب را بیابید و متوجه شوید که الیاف این فرش چه مسیری را طی می‌کند یافتن این مسیر کار سختی نمی‌باشد که برای این کار فقط کافی است که کف دستتان را بر سطح فرش قرار داده و آرام روی فرش دستتان را تکان دهید درواقع کمی دستان را روی فرش بکشید که با این کار حس می‌کنید مقاومتی شما را به یکی از این جهات حرکت می‌دهد هر جهتی که این حرکت راحت‌تر است پس شیب فرش همان طرف است.

مرحله سوم جا به جایی و بسته‌بندی فرش‌ها

سومین مرحله در جا به جایی و بسته‌بندی فرش‌ها قبل از لوله کردن فرش‌ها باید آن را به سمت بالا چرخانده باید این به گونه‌ایی باشد که اگر این دو سمت فرش را بر روی یکدیگر بیاندازید به صورت کاملا متقارن و یک اندازه باشند اگر فرش را به این روش لوله نکنید یک سمت فرش سنگین‌تر از سمت دیگر است و در حین جا به جایی مشکلاتی را به همراه می‌آورد.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم که به مراحل پایانی نزدیک شده ایم مرحله ایی است که باید فرشتان را لوله کنید فرش را از قسمت بالا به سمت پایین لوله کنید از سمت ریشه‌های فرش به سمت داخل به آرامی شروع به لوله کردن فرش‌ها کنید ناگفته نماند فرش را نمی‌توان تک نفره لوله کرد بلکه باید چندین نفر این کار را انجام دهند.

مرحله پنجم

در این مرحله از بسته بندی و جا به جایی فرش ، فرش را خم کنید و آن را به سمت جلو حرکت دهید با این کار فرشتان به آرامی جمع شده و کاری در مرحله قبل انجام دادید در این مرحله تکمیل می‌شود و کارتان راحت‌تر می‌شود. برای اینکه بسته بندی فرشتان بهم نریزد فقط کافی است با طنابی این بسته بندی را محکم تر کنید حواستان باشد در این مرحله به هیچ وجه از چسب استفاده نکنید چون ممکن خسارت بزرگی به فرشتان وارد کنید.

مرحله ششم

در آخرین مرحله از بسته بندی و جا به جایی فرش‌ها در اطراف فرش کاغذهای گرافت رنگ پوشانده سپس فرش را در پلاستیک بپوشانید.

برای جا به جایی و بسته بندی فرش‌ها در اسباب کشی می‌توانید از تیم متخصص باربری شهری (میرداماد) کمک بگیرید. برای یادگیری کاملا تخصصی بسته بندی فرش‌ها اینجا کلیک کنید.