بیمه باربری بیمه‌ایی است که بیمه گر با توجه به بیمه‌ایی از سمت بیمه گذار به او داده شده است کتعهد است که اگر در حین باربری و جا به جایی بار از مبدا تا مقصد نهایی کالا مشکلی پیدا کنید ، خطری باعث خسارت به وی شود فرد بیمه گذار باید این خسارت را جبران کند. شایان به ذکر است که در بسیاری از مواقع اگر ضرری به اشخاص ثالث وارد شده باشد از طریق  بیمه حمل ونقل (باربری) جبران می‌شود. همچنین بیمه حمل و نقل چند نوع می‌باشد که برای آشنایی کامل با این بیمه با ما همراه باشید.

بیمه باربری داخلی

این نوع بیمه حمل و نقل برای حمایت از تولیدکنندگانی است که در کشورمان ایران فعالیت می‌کنند. و فعالیت‌هایی توسط این بیمه نامه تحت حمایت قرار می‌گیرد که تولیدات و محصولات تولید کنندگان در بین شهرهای داخلی یعنی شهر و شهرستان‌های کشور ایران جا به جا می‌شوند و بیمه گذار خطرات بسیاری را حمایت می‌کند. ناگفته نماند بیمه‌نامه برای حمل و جا به جایی بار داخلی تابع قوانین و مقررات بیمه نامه حمل داخلی است و بیمه‌ نامه برای واردات و صادرات بر حسب قوانین A وB وc است.

بیمه باربری ، باربری شهری

بیمه باربری

بیمه حمل و نقل ویژه واردات و صادرات

بیش‌ترین میزان بیمه‌ نامه‌ها مربوط به بیمه نامه‎های وارداتی است که این نوع بیمه خطراتی  که در حین خریداری محصول  از کشورهای خارجی  باعث تهدید تجار ایرانی می‌شود را تحت پوشش قرار می‌دهد.این بیمه کشور مبدا تا کشور مقصد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

اما صادرات از اهیمت ویژه‌ایی برخوردار است به همین دلیل بیمه نامه‌ایی هم برای حمایت از صادرکنندگان تعبیه شده است بیمه حمل و نقل صادراتی علاوه بر حمایت از صادرکنندگان برای حفظ منافع ملی هم ارائه می‌شود که این بیمه نامه کالای صادراتی را از کشور مبدا تا مقصد تحت حمایت قرار می‌دهد.

بیمه نامه ویژه حمل و نقل دریایی

یکی از بیمه‌ باربری دیگر متعلق به بارهای دریایی است . ممکن است در حین حمل و جا به جایی بارتوسط  خطرات دریا تمام بار خسارت دیده و از بین برود از آنجایی که بخش عمده بار از بین رفته است بیمه گذار متعهد است این خسارت را جبران کند. شایان به ذکراست که اگر حتی مقداری از بار هم مانده باشد بیمه گذار در قبال این بار هیچ گونه تعهدی ندارد.
اما خسارتی که بسیاری از افراد فکر می‌کننده بر عهده بیمه گذار ، بیمه حمل و نقل است خسارت یا زیان همگانی است که مختص حمل کالا و جا به جایی کالا از طریق دریا است. اگر در این خسارت ، ناخدا کشتی برای نجات کالا یا نجات کشتی کالا یا قسمتی از ابزار کشتی را به دریا بریزد  خسارت باید بین افرادی که از این کالاها سود می‌برند و در کشتی هستند تقسیم شود.

بیمه ویژه باربری‌های زمینی

صاحب کالا موظف است که برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه خسارتی به بارش  را در حین حمل و جا به جایی تحت حمایت بیمه باربری قرار دهند.  در بین خساراتی که به بار می‌تواند وارد شود خسارتی است که ناشی آتش سوزی ، سرقت ، شکستگی ، چپ کردن ، زنگ زدگی و سرقت کالا می‌باشد که در بسیاری از مواقع اعتبار بیمه نامه‌ها از زمان تحویل کالا در مبدا و تا زمانی که بار به مقصد می‌رسد می‌باشد. شایان به ذکر است که  بیمه باربری زمینی موارد زیرا را تحت پوشش قرار می‌دهد :

اگر کالای شما بر اثر حوادثی آسیب دید و آسیب دیدگی در حدی باشد که برخی از قسمت‌های آن آسیب دیده باشد بیمه گر باید باید تمامی هزینه‌ها را پرداخت کند. حواستان باشد کمبودی کالا به هیچ وجه بیمه نمی‌باشد و در صورتی بیمه محسوب می‌شود که مستقیم بر اثر حوادث شامل بیمه بشود. اگر کالا در حین حمل آسیبی به بار وارد شود بخش از آن بشکند می‌توانید قسمت‌هایی که آسیب دیده را جدا کنید و به میزان شکستگی برای جبران خسارت بیمه دریافت کنید.